Väktare och ordningsvakter

Flygplatskontrollanter kombinerar säkerhet och service i säkerhetskontrollen för att skapa trygghet.

En flygplatskontrollant ska bemöta affärsresenärer, charterresenärer och alla andra med hög service och säkerhet. Ett intresse för människor och ett gott bemötande är viktiga faktorer i arbetet, precis som känslan för säkerhet och konsten att behålla lugnet i pressade situationer.

Lönenivå
  • 10% tjänar mindre än 30 400 kr
  • Genomsnittlön 34 300 kr
  • 10% tjänar mer än 38 200 kr
Jobbmöjlighetsmätare En visuell representation av jobbmöjligheter, från sämre (röd) till medelgoda (gul) till goda (grön).
Medelgoda jobbchanser
Prognos från Arbetsförmedlingen

Möjligheterna till arbete som väktare och ordningsvakt bedöms vara medelstora i Skåne län. På grund av begränsat underlag baseras bedömningen delvis på information för ett större geografiskt område. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Här hittar du programutbudet i Skåne och Blekinge